Prostat kanserinin evreleri nelerdir?

Prostat kanserinin evreleri nelerdir?Prostat kanserinin evreleri nelerdir? Sorusu hastalığa yakalanan insanların dile getirdiği sorulardan birisidir.Prostat kanserinin evreleri nelerdir? sorusu şu şekilde cevap bulabilir; 0 ila 10 rakamları arasındaki derecelendirme sisteminde patolojik incelemeden gelen skor 7 değerinin altında yer alıyorsa iyi huylu davranan bir kanser durumu var demektir. Şayet değer 7′nin üstündeyse hızlı bir biçimde yayılan kanser vakası oluşmuştur.

Sonuç belli olduktan sonra ise kanserin hangi evrede olduğunun belirlenmesi gerekmektedir.  Ultrason işlemi gerçekleştirilirken transrektal ultrason sırasında prostatın görüntüleri de alınmaktadır. İşte bu görüntülere dayanarak kanserli hücrenin ne denli dağıldığı anlaşılmaktadır. Bazı durumlarda hastalara batın tomogrofisi uygulanmaktadır. Böylece kanserin prostatın çevresindeki dokulara ve lenf sistemine sıçrayıp sıçramadığı kontrol edilmektedir.

PSA testinin ardından değer 10′un üstünde ise risk var demektir. Bu durumda olan hastalara mutlak suretle kemik sintigrafisi adı verilen test uygulanır. Bu testi gerçekleştirmekteki ana unsur kanserin vücutta iki fazlaca önem arz eden bölgeye atlamanın olup olmadığını kontrol etmektir ki bu bölgeler bel kemiği ve lenf sistemidir. İki bölge de tedavi öncesinde check edilir. Bu bölgelerden birisine atlama gerçekleşmişse prostat kanseri ile evrede demektir. İki bölgede de atlama yoksa erken tanı yapılmış olmaktadır.

Tüm kanser türlerinde olduğu gibi prostat kanseri ile mücadelede de erken teşhis son derece önemlidir. Kanser türlerinde eğer ileri seviye söz konusu ise hayati tehdit var demektir.

Prostat kanserinin evreleri nelerdir?  Sorusu cevap bulduktan sonra cerrahi operasyondan da bahsetmek gerekir. Prostat kanseri için bir cerrahi müdahale gerekliyse plazma kinetik denilen sistemle de operasyon gerçekleşmektedir. Bu sistemde vücuda kesi açılmadan penisten girilerek operasyon tamamlanmaktadır. Plazma kinetik yönteminin açık ameliyatlara oranla birçok avantajı vardır.

Plazma kinetik yöntemi ile gerekli olan operasyonlar Koru Hastanesi’nde başarı ile gerçekleştirilmektedir. Uzman kadrosunu teknoloji ile birleştiren Koru Hastanesi aynı zamanda bir robotik cerrahi merkezidir. Tüm üroloji ameliyatlarını robotik cerrahi sistemi ile yapabilen Koru Hastanesi Prof Dr. Hasan Biri önderliğinde hizmet vermeye devam etmektedir. Koru Hastanesi Ankara merkezli bir kuruluştur. Kuruma Ankara dışından diğer illerden talep olduğu kadar yurtdışından da talep vardır.

Koru Hastanesi’nin iletişim bilgileri aşağıdaki gibidir;

 

Koru Hastanesi Balgat: (312) 287 97 97

Koru Hastanesi Sincan: (312) 269 62 62

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir